Метеори між Небом і Землею

Метеора або Метеори звучить як космічні тіла і насправді скелі з такою назвою мають у собі щось космічне. Метеора з грецької мови перекладається як: «ті, що ширяють у повітрі» або «висячі в повітрі», “підважені в повітрі”, а мій улюблений варіант це ”ті, що між небом і землею”. На півночі Греції на відстані 330 км від Афін та 230км від Салонік в горах Фессалії заховався комплекс монастирів. Достеменно не відомо як з’явилися скелі.  Хімічний аналіз дозволяє припустити, що скелі були створені близько 60 мільйонів років тому на місці прадавнього моря. Середня висота скельних утворень – 300 метрів, але деякі з них досягають 600-метрової висоти над рівнем моря, і є рідкісним геологічним явищем. Як на вершини Метеор забирались перші монахи відомо одному Богові.

У 1988 році Юнеско занесла Метеору до каталогу пам’яток світового спадку за двома категоріями: природа та архітектура. Також, Метеори є однією із головних визначних пам’яток Еллади. Цей комплекс монастирів є другим за розміром та за релігійним значенням після Афону.

За переказами, перші монахи-відлюдники з’явилися в цих неприступних скелях ще в 9тому столітті. Жили вони в скельних поглибленнях і природних печерах, а поруч створювали невеликі майданчики для спільного читання молитов. Однак для участі в богослужіннях і причастя відлюдникам доводилося спускатися до старої церкви Архангелів, пізніше відбудовану чи побудовану заново церкву Богородиці.

У 1334 році в Метеори прибув монах Афанасій, вигнаний зі Святої гори Афона навалою корсарів, який згодом став св. Афанасієм Метеорським. Вважається, що саме Афанасій дав цим скелям назву «Метеори». Він зібрав 14 монахів та піднявся на гігантську скелю 613 м над рівнем моря і почав споруджувати монастир «Великий Метеор», ще називають Метаморфозис або Преображення. На той момент це вважалося немислимим, майже неможливим і чимось незвичайним, так як будівництво супроводжувалося численними небезпеками. Відсутність доріг, хоч якоїсь будівельної техніки, навіть коней. Всі матеріали приносили і піднімали на скелі вручну, кошиками і сітками. Навіть самі ченці піднімалися в цих мережах. Підйом у плетеній сітці сумнівної міцності, що розхитувалась від найменшого вітру, займав більш як півгодини. При цьому ніяких сходів або мостів ніколи не було – аж до першої третини минулого століття. Подейкують, для того, щоб лише підняти на скелю каміння для будівництва одного монастиря, йшло двадцять років. Також, якщо вірити записам мандрівників минулих часів, мотузка змінювалася тільки після того, як стара обривалася. І якщо на той момент в сітці була людина, монахи казали, що мотузка просто не витримала під вагою гріхів тієї людини.

На вузьких вершинах цих природних хмарочосів століття за століттям будувались монастирі, подалі від суєти світу і ближче до неба. До кінця 15того століття було побудовано 24 монастирі. Час їхнього розквіту припадає на 17те століття. Люди віри ховались тут у часи іконоборства, рятувались від набігів турків, вікінгів та корсарів. Метеори пережили не одну війну, але найбільшу шкоду монастирям завдала друга світова війна.

До 1920 року храми були закриті для відвідування сторонніми людьми – ченці вели дуже відокремлений спосіб життя. Власне у 1920 роках, задля безпеки, в скелях до кожного монастиря прорубали сходи та зробили мости, а потім ще й проклали асфальтовані дороги навколо, щоб сюди могли приїхати туристи. Також слід зазначити, що до 1920-х років жінок не допускали в монастирі. А перша жінка, яка офіційно відвідала монастирі у 1921му році, була королева Румунії Марія. У монастирських стінах Метеор панував громадський побутовий устрій. Досить цікавий і примітний є погребальний монастирський обряд: тіло небіжчика загортали в саван, а потім ховали в невеликих печерах під купою землі. Після того, як святі мощі зотлівали з перебігом часу, їх переносили в нове місце, але перед цим ретельно промивали в храмовій кістниці.

Кожна скеля в Метеорі має назву. Це полегшувало життя місцевих жителів, так само як назви вулиць сьогодні. У 1980 році в Метеорах знімали декілька сцен фільму про агента 007 «Тільки для твоїх очей». Але монахи не дозволили знімати на території монастиря.

Античні легенди розповідають, що колись тут жили кентаври, які ховалися на неприступних скелях зі своєю здобиччю – жінками сусіднього племені. За іншими розповідями десь в Метеорах, був вхід в Тартар – найглибшу безодню, де нудилися повалені Зевсом титани. Що цікаво 23 березня 2010 року міністерство туризму та культури Греції офіційно повідомило про знахідку у печері Теопетра Метеорських скель штучної стіни, вік якої оцінюється приблизно 23ри тисячі років.

До наших часів збереглось всього 6ть монастирів. Чотири з них чоловічі: Преображення, Варлаама, Святого Миколая, Святої Трійці, і два жіночі монастирі: Русану, або Святої Варвари, та Святого Стефана. Монастирі діючі, в кожному є церква із старовинними фресками. Фрески практично не були реставровані, оскільки монахи не хочуть чужого втручання, адже вважають що вони мають зберегтися рівно на стільки часу скільки їм відведено, бо на все воля Божа. Монахи вже століттями прокидаються о 3:30ть ранку, розпочинаючи свій день з молитви. Кожен день у монах розділений на три частини: 8м годин вони моляться, 8м працюють і 8м відпочивають. А по неділях та святах о 3:30ть ночі та 15:30ть дня ви можете почути передзвін монастирських дзвонів. У кабіні, що більше схожа на ліфт у багатоповерхових будинках, доставляють продукти та інші необхідні ченцям речі, а туристи долають численні сходинки кам’яної дороги пішки.

Метеора на сьогодні є одне з найпопулярніших туристичних місць Греції. Для греків вхід безкоштовний, для громадян інших країн при вході в кожен із монастирів потрібно заплатити – 3 €. Найближче до Метеор місто Каламбака, воно знаходиться прямо біля підніжжя скель. У місті добре розвинена інфраструктура – є і хостели, і готелі, ресторани і кафе. У центрі знаходиться ж/д станція, є банкомати. Зручно зупинятись у селищі Кастракі, воно навіть ближче до Метеор, і в ньому також є готелі, кемпінги та кафешки. Нам в готелі безкоштовно дали карту монастирів, також я бачила як туристам давали карту в магазині. Самі монастирі розташовані досить близько одне від одного, а особливо якщо ви на машині. Біля кожного з них є безкоштовні автопарковки, звичайно літом вони забиті автомобілями та автобусами. Також можна ходити пішки, від Каламбаки до монастирів 5ть км, навіть існують піші маршрути на два дні. Ще ці скелі полюбляють альпіністи, єдине на ті скелі, на яких є монастирі, вони не підносяться.

Кажуть, що за один день не можливо відвідати всі 6ть монастирі і це так, коли ви їдете групою автобусом або ідете пішки. Але якщо ви подорожуєте своєю машиною ви можете зробити це за один день, єдине потрібно вибрати день тижня коли відкриті всі монастирі і вирушати з самого ранку. Рекомендується почати з монастирів Святого Миколая (Ayiou Nikolaou Anapavsa), Св. Руссану (Roussanou) і Великої Метеори (Great Meteoron) до обідньої перерви. Потім, вирушайте в Варлаама (Varlaam), монастир Святої Трійці (Ayias Triadhos) і Св. Стефанія (Ayiou Stefanou). Але щоб відчути всю атмосферу святих місць краще приїхати на декілька днів. Звичайно біля і в самих монастирях продають вино та сувеніри, також і в містечку є спеціалізовані магазинчики з образами ручної роботи та найрізноманітнішими сувенірами. При бажанні можна поїхати на виробництво ікон і побачити на власні очі як виготовляють копії найвідоміших православних ікон зі всього світу. Вигідніше купувати сувеніри за межами монастирів. Збираючись на Метеори не забудьте взяти з собою воду бо не в кожному монастирі є краник з питною водою. У всіх монастирях суворий дрес-код: плечі повинні бути закриті, чоловіки повинні бути одягнені в довгі штани, а жінки в довгі спідниці. Якщо ви все таки забули про дрес-код на вході вам дадуть спідницю і накидку, але так як туристів багато не завжди є вільний одяг. Пам’ятайте за готівку адже на касах монастирів немає терміналу для безготівкового розрахунку, і не в кожному кафе чи готелі він є.

Графік роботи монастирів:

Назва монастиряГодини роботи
зима (01/11 - 31/03)
Вихідний день
зима (01/11 - 31/03)
Години роботи
літо (1/04 - 31/10)
Вихідний день
літо (1/04 - 31/10)
Святого Миколая (Ayiou Nikolaou Anapavsa)9:00 - 14:00п'ятниця9:00 - 15:30п'ятниця
Св. Руссану (Roussanou)9:00 - 14:00середа9:00 - 16:00середа
Варлаам (Varlaam)9:00 - 16:00четвер, п'ятниця9:00 - 16:00 п'ятниця
Великі Метеори (Great Meteoron)9:00 - 16:00вівторок, середа9:00 - 17:00вівторок
Святої Трійці (Ayias Triadhos)10:00 - 16:00середа, четвер9:00 - 17:00четвер
Св. Стефанія (Ayiou Stefanou)9:30 - 13:00,
15:00 - 17:00
понеділок9:00 - 13:00,
15:00 - 17:00
понеділок

Якщо ви подорожуєте машиною, вам звичайно потрібні GPS-координати:

Святого Миколая (Ayiou Nikolaou Anapavsa)39°43’22.7″N 21°37’30.0″E
Св. Руссану (Roussanou)39°43’19.6″N 21°37’56.4″E
Варлаам (Varlaam)39°43’33.2″N 21°37’51.0″E
Великі Метеори (Great Meteoron)39°43’36.0″N 21°37’40.9″E
Святої Трійці (Ayias Triadhos)39°42’46.5″N 21°38’16.9″E
в. Стефанія (Ayiou Stefanou)39°42’34.8″N 21°38’23.2″E

Ну що , поїхали?

3 коментарі до “Метеори між Небом і Землею

    1. Такого поняття сезон, не сезон для відвідування Метеор не має. На мою думку найкраще відвідати Метеори з вересня і до травня, коли набіг туристів не такий активний. І мені особисто б хотілося побувати там в зимку. Що стосується годин відвідування то все написано в таблиці!

    2. Такого поняття сезон, не сезон для відвідування Метеор не має. На мою думку найкраще відвідати Метеори з вересня і до травня, коли набіг туристів не такий активний. І мені особисто б хотілося побувати там в зимку. Що стосується годин відвідування то все написано в таблиці!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.